Інформація щодо оформлення паспортів громадянина України

  1. Громадяни України отримують паспорт у вигляді ID – картки з 14 років, а паспорт громадянина України для виїзду за кордон –  з дня народження.

Оформлення першого паспорта ID – картки – обов’язок кожного громадянина України,  якому виповнилося 14 років і це визначено Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Перший паспорт видається безкоштовно на 4 роки, після досягнення 18-річного необхідно отримати паспорт зі строком дії 10 років.

  Обмежений строк дії документа у віці 14-18 років відповідає світовій практиці та обумовлений суттєвими фізіологічними змінами у даний період..

ID-картки видаються як перший паспорт, а також у разі зміни прізвища, втрати, псування паспорта,  у разі досягення  25- або 45-річного віку.

Біометричний закордонний паспорт може отримати кожний бажаючий, однак всі паспорти, які видавалися раніше і строк їх дії ще не завершився будуть чинними до завершення такого строку дії.

  1. Всі документи, що видають в Україні тепер є біометричними. Що це означає?

Сьогодні всі паспорти – і внутрішній ID-картка, і закордонний паспорт – мають електронний чіп із біометричними даними власника документу. Цей паспорт неможливо підробити, ним не зможе скористатися жодна інша особа. У майбутньому також буде розвиватися інфраструктура електронних сервісів, які дозволять суттєво спростити надання послуг громадянам, які мають біометричні документи.

  1. Що таке «біометричні дані» насправді і як відбувається процедура створення таких документів?

       Так на електронний чіп вносяться біометричні дані власника документу.

       Біометричні дані – сукупність даних про особу, зібраних на основі фіксації її характеристик, що мають достатню стабільність та істотно відрізняються від аналогічних параметрів інших осіб (біометричні дані, параметри – відцифрований підпис особи, відцифрований образ обличчя особи, відцифровані відбитки пальців рук).

      Нові паспорти, на відміну від попередніх «книжечок» видаються на основі електронної бази даних – Єдиного державного демографічного реєстру, отже кожній особі лише один раз доведеться пройти процедуру ідентифікації, надалі інформація про неї буде міститися в реєстрі.

  1. Які потрібно документи?

Для оформлення закордонного паспорта подаються такі документи: паспорт громадянина України (для осіб, що досягли 14-річного віку); свідоцтво про народження (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше особі, що не досягла 14-річного віку); квитанція з відміткою банку про здійснення встановлених законодавством платежів; ідентифікаційний код (при наявності).

Фото робить працівник міграційної служби при оформленні документів. При оформленні документів дитині до 12 років або людині, що за станом здоров’я потребує сторонньої допомоги, подається фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів, кольорова,  на білому фоні.

Для оформлення вперше паспорта громадянина України у формі картки подаються: свідоцтво про народження;: паспорти батьків; довідка про реєстрацію місця проживання (при наявності); ідентифікаційний код (при наявності).

Звертаємо увагу, що для оформлення закордонного паспорта громадяни України звертаються до будь-якого підрозділу міграційної служби незалежно від місця проживання. Перший паспорт громадянина України у формі картки (ID) оформлюється лише за місцем проживання

  1. Який термін виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон?

Заяви про оформлення паспорта розглядаються протягом не більш як 20 робочих днів з дня подання документів. При терміновому оформленні, зі сплатою подвійного розміру держмита та вартості послуги — до 7 робочих днів.

Якщо поїздка пов’язана з терміновим лікуванням від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном,— протягом 3 робочих днів.

  1. Скільки це коштує?

    У  разі оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон протягом 20 робочих днів сума адміністративного збору складає 557 гривень 32  копійки. При оформленні термінового

      У випадку термінового (протягом 7 робочих днів) оформлення це коштуватиме 810 гривень 32 копійки.

       Паспорт громадянина України у формі ID-картки в термін до 20 днів коштує 279 гривень, 10 днів – 366 гривень. Особи у віці 14-18 років, які оформлюється паспорт вперше безкоштовно протягом 20 днів.

  1. Які можливості дає власнику біометричного документа?

        Головним мотивом запровадження біометричних паспортів є їх захищеність від підроблення. Новий паспорт містить електронний безконтактний чіп, який неможливо змінити або скопіювати.

       Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою.

       У разі крадіжки чи втрати такого паспорту, зловмисники не зможуть скористатися ним. Нові паспорти, на відміну від попередніх «книжечок» видаються на основі електронної бази даних – Єдиного державного демографічного реєстру, отже кожній особі лише один раз доведеться пройти процедуру ідентифікації, надалі інформація про неї буде міститися в реєстрі.  Ступені захисту паспорта громадянина України у формі картки можна переглянути на офіційному сайті Державної міграційної служби.  

  1. Український паспорт для виїзду за кордон відкриває необмежені можливості для подорожей.

        Так, український паспорт посідає 29 місце у світовому рейтингу. Лідером рейтингу є Німеччина, громадяни якої подорожують без віз до 158 країн світу, а з українським біометричним закордонним паспортом ви можете подорожувати без віз до 120 країн світу, у тому числі до країн ЄС.

 В той же час, рівень довіри до наших громадян залежить від самих громадян. Адже «Безвіз» запроваджено лише для короткострокових подорожей – для постійного проживання, навчання та працевлаштування потрібно оформити візу. Дотримання умов безвізового режиму всіма громадянами визначає у тому числі імідж України у світі. Систематичні порушення ж можуть призвести до скасування цього рішення. 

  1. «Безвіз». Що це означає? Які  існують процедури перетину кордону, чи з новим закордонним паспортом я можу робити це без перешкод? Який термін перебування у цих країнах?

У червні 2017 року Європейський Союз запровадив безвізовий режим для українських громадян, які мають біометричний паспорт для виїзду за кордон, у тому числі діти. При цьому власники паспортів старого зразка і надалі мають право отримати візу в звичайному порядку, а от біометричний паспорт на оформлення візи у вас просто не візьмуть і порадять їхати одразу на кордон.

   Є п’ять вимог прикордонного кодексу ЄС, які поширюються як на “візових”, так і на “безвізових” іноземців. В’їзд до країн ЄС дозволений тим громадянам, які: мають на руках документ для перетину кордону; можуть обґрунтувати мету та умови свого перебування в ЄС; мають достатні фінансові активи як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином; не перебувають у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС; не становлять загрозу для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.
Перелік документів, які може спитати прикордонник, наведений у додатку 1 до прикордонного кодексу ЄС і залежить від мети поїздки.
         Для бізнес-поїздок (відряджень) це:запрошення на зустріч, або інший документ, який підтверджує торговельні чи ділові відносини (тобто ви самі обираєте зручний та можливий документ), або квиток на виставку чи зібрання, якщо метою поїздки є їх відвідування.

Для туризму або приватних поїздок у вас спитають про: бронювання проживання або запрошення (не офіційне “візове”, а довільне), якщо ви збираєтеся зупинитися у друзів; зворотний квиток (якщо ви подорожуєте автомобілем, це не є вимогою); маршрут чи план вашої поїздки.

       Для підтвердження фінансової спроможності достатньо буде показати: готівкові кошти), тревел-чеки, сплачене проживання та квитки, фінансові гарантії сторони, що запрошує, кредитні картки.

         В ЄС є два ключових правила для подорожуючих: не працювати без робочої візи та дотримуватися так званого “правила 90 днів” (перебування в Шенгені не більше 90 днів на кожні 180 днів). Саме ці правила є ключовими і саме їх перевірятиме прикордонник.

  1. Скільки людей уже подали заявки на виготовлення біометричних документів?

За 9 місяців  2017 року територіальними підрозділами міграційної служби Полтавської області прийнято 70685 заяв від громадян на оформлення біометричного закордонного паспорту, тоді як за аналогічний період 2016 року – 38990 заяв.

Запровадження нових біометричних паспортів – тривалий процес, який буде відбуватися природнім шляхом у найближчі кілька років. Обов’язкової заміни документів, так само як встановлення граничних термінів дії раніше виданих документів законодавством не передбачено.

Шевченківський відділ  у місті Полтаві УДМС України в Полтавській області